EDU WASTE

Projekt financovaný cez Erasmus+

Projekt financovaný cez Erasmus+

Projekt financovaný cez Erasmus+

Vďaka rýchlej móde sa množstvo vyrobeného a vyhodeného oblečenia prudko zvýšilo. Zistite viac o jej vplyve na životné prostredie a riešeniach EÚ.

Rýchla móda – neustále poskytovanie nových štýlov za veľmi nízke ceny. S cieľom riešiť vplyv na životné prostredie chce EÚ znížiť množstvo textilného odpadu a zvýšiť životný cyklus a recykláciu textilu. Je to súčasť plánu na dosiahnutie obehového hospodárstva do roku 2050.

 

Nadmerná spotreba prírodných zdrojov

Pri výrobe textilu sa využíva množstvo vody, ako aj pôdy na pestovanie bavlny a iných vlákien. Odhaduje sa, že v celosvetovom textilnom a odevnom priemysle sa využilo 79 miliárd metrov kubických vody v roku 2015 – zatiaľ čo potreba vody celého hospodárstva EÚ predstavovala 266 miliárd metrov kubických v roku 2017.

Podľa odhadov treba na výrobu jedného bavlneného trička 2 700 litrov sladkej vody – čo zodpovedá potrebe pitnej vody pre jednu osobu na 2,5 roka.

Textilný sektor bol v roku 2020 tretím najväčším zdrojom znehodnocovania vody a využívania pôdy. V uvedenom roku bolo na zabezpečenie oblečenia a obuvi pre každého občana EÚ potrebných v priemere deväť kubíkov vody, 400 metrov štvorcových pôdy a 391 kilogramov (kg) surovín.

Znečistenie vôd

Podľa odhadov spôsobuje textilná výroba v dôsledku farbenia a konečnej úpravy výrobkov približne 20 % celosvetového znečistenia vody. Pri praní syntetických odevov sa do životného prostredia uvoľňuje 35 % primárnych mikroplastov. Pri jednom praní polyesterových odevov sa môže vypustiť 700 000 mikroplastových vlákien, ktoré môžu skončiť v potravinovom reťazci.

Väčšina mikroplastov z textílií sa uvoľní počas niekoľkých prvých praní. Rýchla móda je založená na masovej výrobe, nízkych cenách a vysokých objemoch predaja, čo podporuje množstvo prvých praní.

Odhaduje sa, že pri praní syntetického textilu sa do oceánu uvoľňuje 14 miliónov ton mikroplastov, ktoré sa usádzajú na dne oceánov. Okrem tohto globálneho problému, znečistenie spôsobené výrobou odevov má devastačný dopad na zdravie lokálnych komunít, zvierat a ekosystémov v oblastiach, kde sa nachádzajú továrne.

Emisie skleníkových plynov

Odhaduje sa, že módny priemysel je zodpovedný za 10 % celosvetových emisií uhlíka – viac ako medzinárodné lety a námorná doprava spolu.

Podľa Európskej environmentálnej agentúry vzniklo pri nákupe textilu v EÚ v roku 2020 približne 270 kg emisií CO2 na osobu. To znamená, že spotrebovaná textilná výroba v EÚ vygenerovala 121 miliónov ton emisií skleníkových plynov.

Európa sa nachádza v bezprecedentnej zdravotnej a hospodárskej kríze, ktorá odhalila krehkosť našich globálnych dodávateľských reťazcov. […] Podpora nových inovatívnych obchodných modelov zase vytvorí nový hospodársky rast a pracovné príležitosti, ktoré Európa potrebuje na svoju obnovu. – Jan Huitema (Holandsko, Renew Europe)

Infografika zobrazujúca environmentálny vplyv spotreby textilu na osobu v EÚ v roku 2022 (spotreba pôdy, vody, surovín a uhlíková stopa)

Infografika znázorňujúca rast textilnej výroby v priebehu času (58 miliónov ton v roku 2000, 109 miliónov ton v roku 2020 a prognóza 145 miliónov ton do roku 2030)

 

Textilný odpad končí na skládkach a úroveň recyklácie je nízka

Zmenil sa aj spôsob, akým sa ľudia zbavujú neželaných odevov: namiesto darovania ich vyhadzujú.

Menej ako polovica použitého oblečenia sa zbiera na opätovné použitie alebo recykláciu a len 1 % sa recykluje na nové oblečenie, pretože technológie, ktoré by umožnili recykláciu oblečenia na pôvodné vlákna, sa začínajú objavovať až teraz.

V období 2020 až 2015 sa produkcia oblečenia zdvojnásobila, zatiaľ čo priemerná doba používania oblečenia sa znížila.

Každý Európan spotrebuje ročne takmer 26 kg a vyhodí približne 11 kg textílií. Použité odevy sa môžu vyvážať mimo EÚ, ale väčšina z nich (87 %) sa spaľuje alebo sa ukladá na skládku.

Nárast rýchlej módy bol rozhodujúci pre nárast spotreby, ktorý čiastočne spôsobili sociálne médiá a priemysel, ktorý prináša módne trendy väčšiemu počtu spotrebiteľov rýchlejším tempom ako v minulosti.

Nové stratégie na riešenie tohto problému zahŕňajú vývoj nových obchodných modelov pre požičiavanie odevov, navrhovanie výrobkov spôsobom, ktorý by uľahčil ich opätovné použitie a recykláciu (tzv. cirkulárna alebo obehová móda), presviedčanie spotrebiteľov, aby kupovali menej kvalitného oblečenia (pomalá móda), a všeobecné usmerňovanie správania spotrebiteľov smerom k udržateľnejším možnostiam.

Kde sa nachádzame: stratégia EÚ pre udržateľný a obehový textil

V rámci akčného plánu obehového hospodárstva predstavila Európska komisia v marci 2022 novú stratégiu, ktorej cieľom je zvýšiť odolnosť, opraviteľnosť, opätovné použitie a recyklovateľnosť textilu, riešiť problém rýchlej módy a stimulovať inovácie v tomto odvetví.

Nová stratégia zahŕňa nové požiadavky na ekodizajn pre textil, jasnejšie informácie, zavedenie digitálneho pasu produktu a vyžaduje od spoločností prijatie zodpovednosti a krokov na minimalizáciu ich uhlíkovej a environmentálnej záťaže.

EÚ musí právne zaviazať výrobcov a veľké módne spoločnosti, aby pracovali udržateľnejšie. Ľudia a planéta sú dôležitejší ako zisky textilného priemyslu. – Delara Burkhardt (Nemecko, S&D) Spravodajkyňa pre správu o uddržateľnom textile

Poslanci Európskeho parlamentu 1. júna predložili návrhy prísnejších opatrení EÚ na zastavenie nadmernej výroby a spotreby textilu. V správe Parlamentu sa požaduje, aby sa pri výrobe textilu dodržiavali ľudské, sociálne a pracovné práva, ako aj životné prostredie a dobré životné podmienky zvierat.

Existujúce opatrenia EÚ pre textilný odpad

Podľa smernice o odpade, ktorú schválil Európsky parlament v roku 2018, sú krajiny EÚ do roku 2025 povinné uplatňovať triedený zber textilu. Nová stratégia Komisie zahŕňa aj opatrenia na riešenie prítomnosti nebezpečných chemikálií, vyžaduje od výrobcov prevzatie zodpovednosti za ich produkty počas celej životnosti, vrátane momentu, keď sa výrobok stane odpadom a pomoc spotrebiteľom pri výbere udržateľných textílií.

EÚ má environmentálnu značku EÚ, ktorú môžu výrobcovia dodržiavajúci ekologické kritériá uplatňovať na výrobky a ktorou sa zaručuje obmedzené používanie škodlivých látok a znížené znečistenie vody a ovzdušia.

EÚ tiež zaviedla niektoré opatrenia na zmiernenie vplyvu textilného odpadu na životné prostredie. Z programu Horizont 2020 sa financuje projekt RESYNTEX, v rámci ktorého sa využíva chemická recyklácia a ktorý by mohol byť obchodným modelom obehového hospodárstva pre textilný priemysel.

Zdroj: https://www.europarl.europa.eu/news/sk/headlines/society/20201208STO93327/vplyv-textilnej-vyroby-a-textilneho-odpadu-na-zivotne-prostredie-infografika

Tento projekt je podporovaný Európskou komisiou v rámci programu Erasmus+  v sektore školského vzdelávania. Obsah v tomto dokumente odráža názory autora a Európska komisia a Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu za tieto názory nenesú zodpovednosť.

© 2023 

PARTNERI PROJEKTU

E10290396 – EKOCHARITA SLOVENSKO SLOVENSKU, Slovenská republika, OID E10290396, koordinátor

E10314286 – Obec Lukáčovce, Slovenská republika, partnerská organizácia

E10290401 – POTEX s.r.o., Česká republika, OID E10290401, partnerská organizácia

E10328745 – Nezisková organizácia RECYKLOHRY, Slovenská republika, partnerská organizácia

E10331220 – Eurotex Ltd, Bulharská republika, partnerská organizácia