EDU WASTE

Projekt financovaný cez Erasmus+

Projekt financovaný cez Erasmus+

Projekt financovaný cez Erasmus+

Rôzne materiály, ako rýchlo sa rozkladajú?

Na konci svojho životného cyklu končia oblečenie najčastejšie na skládkach, kde trvá mnoho rokov, kým sa rozloží. V tomto článku vám predstavíme priemernú dĺžku tohto procesu. Hoci si nemôžeme vždy vybrať najudržateľnejší materiál pre naše oblečenie, je dobré pochopiť ekologické náklady na ich výrobu a dobu rozkladu, čo nám aspoň pomôže pri našich rozhodnutiach.

Samozrejme, toto nebude osud vášho oblečenia, ak sa postaráte o to, aby bolo správne recyklované alebo znovu použité.

Hlavné veci, ktoré potrebujete vedieť, sú:

prírodné materiály ako ľan, bavlna, hodváb, vlna a bambus sa rozkladajú oveľa rýchlejšie ako syntetické materiály ako polyester, nylon, lycra, spandex a ďalšie.

miešanie syntetických a prírodných vlákien sťažuje ich recykláciu a rozklad.

Bavlna – 2-5 mesiacov

Organická bavlna je jednou z najudržateľnejších tkanín, hlavne preto, že sa rozkladá veľmi rýchlo. Ak je umiestnená do vhodného kompostu, môže sa rozložiť za menej ako 2 mesiace. Avšak majte na pamäti, že konvenčne vyrábaná bavlna spotrebuje počas svojej výroby obrovské množstvo zdrojov, takže ak je toto vaša voľba, vždy skontrolujte štítok. Organická bavlna používa polovicu vody a emituje polovicu uhlíkových emisií počas výroby.

Ľan – 2 týždne

Jedna z najekologickejších tkanín. Ak sa nepoužíva veľa farbív, táto tkanina sa rozloží približne za 2 týždne. Ďalšie jej kvality zahŕňajú odolnosť, prirodzenú odolnosť voči moliam a iným hmyzom a fakt, že má rôzne prirodzené odtiene, čo pomáha dosiahnuť rôznorodosť bez použitia dodatočných farbív. Dôvod, prečo ľan nie je taký rozšírený ako bavlna, je, že jeho výroba je náročnejšia na prácu a teda drahšia. Avšak investícia stojí za to, vzhľadom na jeho silu a pohodlie.

Denim – 10-12 mesiacov

Napriek tomu, že je vyrobený z bavlny, denimové tkaniny trvajú oveľa dlhšie, kým sa rozložia kvôli svojej hrúbke a tkanine. Aby ste si zabezpečili, že vaše džínsy sú biologicky rozložiteľné, vyhýbajte sa zmesiam so syntetickými vláknami a elastickými materiálmi. Dnes existujú značky, ktoré garantujú kvalitu a biologickú rozložiteľnosť materiálov, ktoré používajú.

Vlna – 1-5 rokov

Hoci vyzerá ľahko a nadýchané, vlna trvá približne 1 až 5 rokov, kým sa úplne rozloží. Ak sa o ne dobre staráte, vlnené svetre môžu zostať čerstvé a udržiavať svoj tvar a farbu mnoho rokov v porovnaní s inými tkaninami. Napriek mnohým pozitívnym vlastnostiam by sme mali tiež venovať pozornosť tomu, ako je vlna získavaná a hľadať značky, ktoré zaručujú humánne a udržateľné praktiky pri výrobe vlny.

Guma – 50-80 rokov

Pohodlie gumových topánok v mokrom počasí je neoceniteľné, ale trvá viac ako 50 rokov, kým sa rozložia a významne znečisťujú životné prostredie. Našťastie, čistá guma je ľahko recyklovateľná a môže sa premeniť na dopravné pneumatiky, podklady kobercov, rúrky a potrubia.

Nylon – 30-40 rokov

Vyrobený z plastu získaného z ropy, nylon dominuje svetu pletenín a športových výrobkov – batohov, tašiek, dáždnikov. Hoci je známy svojou silou a trvanlivosťou, tento syntetický materiál sa rozkladá oveľa pomalšie ako prírodné vlákna ako bavlna a ľan.

Polyester – 20-200 rokov

Ďalšie syntetické vlákno, polyester, je polymér vytvorený chemickou reakciou zahŕňajúcou ropu, vzduch a vodu. Táto látka na báze plastu trvá desiatky až stovky rokov, kým sa rozloží, a navyše vedie k ďalšiemu znečisťovaniu mikroplastmi na konci svojho životného cyklu – kontaminuje vodu, dusí morský život a škodí životnému prostrediu čiastočne rozloženým plastom. Ďalšou nevýhodou polyesteru je jeho farbenie, ktoré využíva silné chemikálie, ktoré sú ťažko neutralizovateľné a často sa uvoľňujú, znečisťujúc životné prostredie toxickými zlúčeninami. Jeho jedinou pozitívnou vlastnosťou je, že keď je čistý, je recyklovateľný na nové vlákna.

Spandex – Ne-biodegradovateľný

Syntetická tkanina vyrobená z polyuretánu. Jeho obchodné názvy zahŕňajú Lycra, Dorlastan atď. Vďaka svojim elastickým vlastnostiam sa často používa v športovom oblečení a plavkách. Považuje sa za jednu z najmenej udržateľných tkanín, pretože je vyrobená s mnohými neobnoviteľnými zdrojmi a trvá stovky rokov, kým sa rozloží.

Flitre – Ne-biodegradovateľné

Trochu trblietok v každodennom živote je vítaných, ale ekologické náklady na túto dekoratívnu možnosť sú príliš vysoké. Buďme úprimní – tento lesklý outfit si oblečiete len párkrát, kým je v móde, a potom flitre skončia na skládke, kde zostanú stovky rokov. Ešte horšie je, že môžu skončiť vo vode a po požití zabijú nejakého morského tvora.

Výber správnych tkanín pre naše oblečenie je len jedným krokom, ktorý môžeme urobiť k vedomejšiemu a ekologickejšiemu používaniu. Nakupovanie oblečenia z druhej ruky a darovanie nášho nechceného oblečenia na správne miesta sú ďalšie jednoduché spôsoby, ako podporiť udržateľný model a predĺžiť životnosť oblečenia, ktoré používame. Separácia a spracovanie oblečenia umožňuje mnohým z nich dostať druhý život alebo byť recyklované na iný predmet – podložky, handry alebo iné absorbčné či izolačné materiály.

Tento projekt je podporovaný Európskou komisiou v rámci programu Erasmus+  v sektore školského vzdelávania. Obsah v tomto dokumente odráža názory autora a Európska komisia a Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu za tieto názory nenesú zodpovednosť.

© 2023 

PARTNERI PROJEKTU

E10290396 – EKOCHARITA SLOVENSKO SLOVENSKU, Slovenská republika, OID E10290396, koordinátor

E10314286 – Obec Lukáčovce, Slovenská republika, partnerská organizácia

E10290401 – POTEX s.r.o., Česká republika, OID E10290401, partnerská organizácia

E10328745 – Nezisková organizácia RECYKLOHRY, Slovenská republika, partnerská organizácia

E10331220 – Eurotex Ltd, Bulharská republika, partnerská organizácia