EDU WASTE

Projekt financovaný cez Erasmus+

Projekt financovaný cez Erasmus+

Projekt financovaný cez Erasmus+

Prírodné alternatívy k bavlne

Na pestovanie bežnej bavlny sa používa mnoho chemických pesticídov a hnojív. Na druhej strane, organická bavlna vyžaduje viac priestoru na pestovanie v porovnaní s geneticky modifikovanými plodinami. Oba druhy bavlny tiež potrebujú značné množstvo vody. Preto je skvelým nápadom zvážiť iné prírodné vlákna ako alternatívu k bavlne. Nasledujúci zoznam obsahuje niektoré z najpopulárnejších:

Bambus

Bambus, hoci je vysoko cenený eko-dizajnérmi pre svoj hodvábny pocit a izolačné vlastnosti, bol väčšinou odmietaný ako alternatíva k bavlne.

Jeho hlavnou výhodou je veľmi rýchly rast, ktorý si vyžaduje málo zavlažovania. Keď rastlina dosiahne zrelosť, môže sa používať opakovane. Ďalšou významnou výhodou je jej nízka potreba hnojív a odolnosť voči chudobnej a suchej pôde. Mnoho environmentalistov tiež považuje bambus za výhodnejší v porovnaní s bežnou bavlnou a syntetickými tkaninami, pretože po opotrebovaní a odhodení sa rozkladá rýchlejšie.

Avšak hlavnou nevýhodou je, že výroba bambusových vlákien vyžaduje silné chemické rozpúšťadlá, ako je hydroxid sodný a disulfid uhličitý, ktoré môžu byť škodlivé pre ľudské zdravie a životné prostredie. To je jeden z dôvodov drastického poklesu jeho využívania v posledných rokoch.

Ľan

Je ľahko pestovateľný a ekologický. Jeho spracovanie generuje minimálny odpad, ktorý sa ľahko rozkladá. Vlákna sú hrubšie ako bavlna, ale môžu byť upravené tak, aby vyzerali a pôsobili ako bavlna. Ľan je oveľa silnejší, najmä keď je mokrý, a po praní netvorí žmolky.

Napriek všetkým svojim výhodám sa ľan nepestuje v takých veľkých množstvách ako bavlna. Jedným z dôvodov je, že jeho spracovanie na vlákno je zložitejšie a prácnejšie ako spracovanie bavlny. Vyžaduje viac fáz a špecializované zariadenia, čo zvyšuje výrobné náklady a čas.

Ľan je rastlina, ktorá vyžaduje menej vody a pesticídov ako bavlna a je lacnejšia na výrobu. Používa sa už od čias starovekého Egypta, keď faraóni nosili oblečenie z ľanu. Vzhľadom na jeho vysokú hodnotu sa používal ako nástroj obchodu a výmeny.

Postupom času sa jeho používanie rozšírilo a pokračuje až dodnes, kde môžeme nájsť ľanové oblečenie, posteľné prádlo a iné výrobky.

Konopa

Konopa, priemyselná a nepsychoaktívna rastlina z rodiny konopovitých, si v posledných rokoch získava popularitu medzi výrobcami oblečenia.

Rovnako ako bambus a ľan, vyžaduje menej pesticídov na pestovanie v porovnaní s bavlnou. Organická konopa vyžaduje o niečo viac energie ako organická bavlna, ale rozdiel je pomerne malý.

Výroba konope sa za posledných 50 rokov príliš nezmenila a zostáva závislá na poveternostných podmienkach a nízko platených pracovníkoch. Bavlna vyžaduje takmer dvakrát viac ornej pôdy ako konopa a štyrikrát viac vody počas svojej výroby.

Lyocell

Lyocell, bežne známy ako Tencel®, je textília vyrobená z dužiny eukalyptových stromov, prevažne dovážaných z Južnej Afriky. Získava sa z dreva extrakciou vlákna z drevnej dužiny po lisovaní. Jeho popularita rastie vďaka jeho bavlnenému pocitu a udržateľnému pôvodu. Rovnako ako bambus a ľan, eukalyptus vyžaduje menej pesticídov na pestovanie ako bavlna.

Tencel® je obchodná značka nedávno vyvinutej tkaniny. Väčšina drevnej dužiny je certifikovaná lesným hospodárstvom. Globálne Tencel zaznamenal nárast použitia a predaja, najmä v módnom priemysle.

Hoci lyocell vyžaduje viac energie v porovnaní s prírodnými vláknami, jeho výroba prebieha v uzavretom okruhu. To znamená, že takmer 100 % netoxických rozpúšťadiel sa vracia do použitia namiesto toho, aby boli vyhodené. Tento ekologický systém získal ocenenie za ochranu životného prostredia (Európska obchodná cena) od EÚ.

Tento projekt je podporovaný Európskou komisiou v rámci programu Erasmus+  v sektore školského vzdelávania. Obsah v tomto dokumente odráža názory autora a Európska komisia a Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu za tieto názory nenesú zodpovednosť.

© 2023 

PARTNERI PROJEKTU

E10290396 – EKOCHARITA SLOVENSKO SLOVENSKU, Slovenská republika, OID E10290396, koordinátor

E10314286 – Obec Lukáčovce, Slovenská republika, partnerská organizácia

E10290401 – POTEX s.r.o., Česká republika, OID E10290401, partnerská organizácia

E10328745 – Nezisková organizácia RECYKLOHRY, Slovenská republika, partnerská organizácia

E10331220 – Eurotex Ltd, Bulharská republika, partnerská organizácia